What is the percentage of ASA in one tablet?

  • Thread starter Thread starter pbonnie
  • Start date Start date
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 10K views
pbonnie
Messages
92
Reaction score
0

Homework Statement


Calculate the number of moles and the mass of ASA in one tablet. Determine the percentage of the original mass of the tablet that was actually ASA.

(this question was based off an experiment previously in the lesson)

Homework Equations


c = n/v
n = m/M

The Attempt at a Solution


Given:
[itex]HC_9H_7O_4 + NaOH --> C_9H-7O-4 + H_2O[/itex]
I'm using the subscript b to represent the base, and subscript a to represent the acid.
[itex]c_b = 0.100 mol/L[/itex]
[itex]V_b = 18.0 mL = 0.018 L[/itex]
[itex]n_b = c_bV_b = 0.100mol/L x 0.018L = 1.8x10^{-3} mol[/itex]

The mol ratio is 1:1, so the number of moles of the acid is also [itex]1.8x10^{-3}[/itex]
[itex]n =m/M[/itex]
[itex]M_a = 180.17 g/mol[/itex]
[itex]m = (1.8x10^{-3})(180.17 g/mol)[/itex]
[itex]= 0.324 g[/itex]
[itex]% purity = 0.324g/0.500g x 100% = 64.8%[/itex]
(The original tablet was 0.500 g)

I was hoping someone could let me know if I'm doing this correctly.
Thank you!
 
Physics news on Phys.org