What Is the Total Distance Walked by the Woman in This Vector Problem?

  • Thread starter Thread starter sagaradeath
  • Start date Start date
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
7 replies · 4K views
sagaradeath
Messages
12
Reaction score
0

Homework Statement



A woman walks 132 m in the direction 41° east of north, then 170 m directly east. Find (a) the magnitude and (b) the angle (from due east) of her final displacement from the starting point. (c) Find the distance she walks.

Homework Equations





??

The Attempt at a Solution



i think it is wrong please help

N displacement of leg 1 = (cos41) x 132m., = 99.62m.
E displacement of leg 1 = (sin 41) x 132m., = 86.6m.

Total N displacement = 99.62m.
Total E displacement = (170 + 86.6) = 256.6m.

a) Magnitude = sqrt. (99.62^2 + 256.6^2), = 275.26 m.
b) Sin L = (99.62/275.26), so L = 22.22 degrees, N of E.
c) (132 + 170) = 302 m.
 
Last edited by a moderator:
Physics news on Phys.org


sagaradeath said:

Homework Statement



A woman walks 132 m in the direction 41° east of north, then 170 m directly east. Find (a) the magnitude and (b) the angle (from due east) of her final displacement from the starting point. (c) Find the distance she walks.

Homework Equations





??

The Attempt at a Solution



i think it is wrong please help

N displacement of leg 1 = (cos41) x 132m., = 99.62m.
E displacement of leg 1 = (sin 41) x 132m., = 86.6m.
41 deg. E of North is an angle of 49 deg counterclockwise from the positive x-axis. Use 49 deg in your calculations above.
sagaradeath said:
Total N displacement = 99.62m.
Total E displacement = (170 + 86.6) = 256.6m.

a) Magnitude = sqrt. (99.62^2 + 256.6^2), = 275.26 m.
b) Sin L = (99.62/275.26), so L = 22.22 degrees, N of E.
c) (132 + 170) = 302 m.
 


What don't you understand? When you're calculating the components of vectors, the angles need to be measured from the pos. x-axis. The heading 41 deg. E of North is measured from the y-axis.
 


so it would be like this

sin(49) x 132=99.62?
 


You are doing your calculations with an angle measured from the y-axis. I'm doing calculations with an angle measured from the x-axis. We're both getting the same answers for the vertical component (N displacement) and horizontal component (E displacement).

I get a slightly different angle, using the N and E displacements and arctan, getting 21.2 deg N of E.