What Mass Should Be Used in Joule's Experiment to Deliver 1.00 kcal?

  • Thread starter Thread starter kavamo
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Experiment
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 7K views
kavamo
Messages
45
Reaction score
0

Homework Statement



An experiment is conducted with a basic Joule apparatus, where a mass is allowed to descend by 1.23 m and rotate paddles within an insulated container of water. There are several different sizes of descending masses to choose among. If the investigator wishes to deliver 1.00 kcal to the water within the insulated container after 30.0 descents, what descending mass value should be used? Let g = 9.80 m/s2. (need answer is in kg)

Homework Equations



U=mg(delta)h

The Attempt at a Solution



1kcal=m(9.8)*30*1.23
4186 =m(361.62)
4186/361.62=m
11.576=m


Did I do this correctly?

Thanks in advance.
 
Physics news on Phys.org
^ assuming your conversion of kcal to joules is correct that seems like a model solution to me.
 
1 Kcal = 4186 joules
As you say potential energy = mgh
Rememebr to put the units in:

E = m g h
4186 J = m kg * 9.81 m/s^2 * (30*1.23)m
Check units, J = N m = kg m/s^2 m

so m = 4186 / (9.8 * 30 * 1.23) = 11.57kg