Will the fire truck stop before running out of water?

  • Thread starter Thread starter vladimir69
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Slope
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
8 replies · 3K views
vladimir69
Messages
124
Reaction score
0

Homework Statement


A fire department's tanker truck has a total mass of 21000kg, including 15000kg of water. Its brakes fail at the top of a long 3 degree slope and it begins to roll downward, starting from rest. In an attempt to stop the truck, firefighters direct a stream of water parallel to the slope beginning as soon as the truck starts to roll. The water leaves the 6cm diameter hose nozzle at 50m/s. Will the truck stop before it runs out of water? If so, when? If not, what is the minimum speed reached?

Homework Equations


[tex]F=ma[/tex]

[tex]F_{net}=\frac{dp}{dt}[/tex]

[tex]\theta=3[/tex]

The Attempt at a Solution


The rate of loss of mass per second is
[tex]\frac{dm}{dt}=50\pi r^2 m^3/s[/tex]

[tex]\frac{dm}{dt}=141 kg/s[/tex]
So after 15000/141=106 seconds the fire truck will have run out of water.
The only other force acting is gravity. (not sure why friction isn't included)
so
[tex]F_{net}=m(t)g\sin\theta-141 \times 50=(21000-141t)g\sin\theta-7050[/tex]

for [tex]0\leq t\leq 106[/tex]

Fire truck will stop next when a=0 which occurs at
[tex]0=(21000-141t)g\sin\theta-7050[/tex]

[tex]141t=7257[/tex]

[tex]t=51.5s[/tex]
51.5 < 106

So i say yes the fire truck will stop before it runs out of water
Does my argument sound ok ?
 
Physics news on Phys.org
vladimir69 said:
(not sure why friction isn't included)
Because this is an exercise :smile:
Fire truck will stop next when a=0
You mean v=0.

m(t) dv/dt = m(t)g' - vw dm/dt

where g' = g sin(theta)

You have to integrate to find v(t).
 
Welcome to PF!

Hi danb! Welcome to PF! :smile:
danb said:
Because this is an exercise :smile:

Nice one! :biggrin:​
 


tiny-tim said:
Hi danb! Welcome to PF! :smile:
Hi tiny-tim, thanks for the welcome :smile:
 
after having a second look at this problem

[tex]F_{net} = \frac{dp}{dt} = ma =m\frac{dv}{dt}=m\frac{dv}{dt}+v\frac{dm}{dt}[/tex]
this sounds pretty silly but doesn't the m dv/dt cancel from both sides?

moving on
let F= flow rate
M=initial mass of truck and water=21000kg
v_w = velocity of water
initial velocity of truck = 0
[tex]F=141kg/s[/tex]
[tex]m(t)=M-Ft[/tex]
[tex]v_w=50[/tex]
[tex]\theta=3[/tex]

so using Newton we have
[tex]m(t) \frac{dv}{dt} = m(t)g\sin\theta-F v_w[/tex]
[tex]\int dv=g\sin\theta\int dt-Fv_w\int \frac{dt}{m(t)}=gt\sin\theta-Fv_w\int \frac{dt}{M-Ft}[/tex]
[tex]v(t)=gt\sin\theta+Fv_w \ln(M-Ft) + C[/tex]
i can find the constant C by using
[tex]v(0)=0[/tex]
but with the ln(t) and t in the same equation it seems a bit tricky to solve for t when v=0 unless using maple or mathematica
did i go overkill somewhere?
 
vladimir69 said:
doesnt the m dv/dt cancel from both sides?
No, it's part of [tex]\frac{d}{dt}(mv)[/tex]. [tex]F_{net} = \frac{dp}{dt}[/tex] turns into [tex]mg sin \theta = m\frac{dv}{dt}+v\frac{dm}{dt}[/tex]
 
vladimir69 said:
with the ln(t) and t in the same equation it seems a bit tricky to solve for t when v=0
Yea, I'm not sure how the problem can be solved analytically if v goes to zero. I guess you can find v when the water runs out and hope it's positive :smile:
 
vladimir69 said:
[tex]m(t) \frac{dv}{dt} = m(t)g\sin\theta-F v_w[/tex]

…
but with the ln(t) and t in the same equation it seems a bit tricky to solve for t when v=0 unless using maple or mathematica
did i go overkill somewhere?

Hi vladimir69! :smile:

Since the question asks …
vladimir69 said:
Will the truck stop before it runs out of water? If so, when? If not, what is the minimum speed reached?

… solve for dv/dt = 0 first, and find the speed v then …

if it's positive, and if you've not run out of water, then that's your answer

(only if it's negative do you have a problem with ln(t) :wink:)
 
ok thanks for the effort guys
greatly appreciated