Work Energy Problem: Calculate Fg and m in Constant Velocity Scenario

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 2K views
TheRedDevil18
Messages
406
Reaction score
2

Homework Statement



2cpyhpy.jpg


Homework Equations



W=F*delta x
Fg = mg

The Attempt at a Solution


I just want to know if my answer is correct for question 4.1.2:

W=Fapp*delta x
377860 = Fapp*70
Fapp = 5398N

Fnet = 0 (constant velocity)

Fnet = 0
5398-8-Fg=0
Fg = 5390

Fg = mg
5390 = m*9.8
m = 550kg

Correct ?
 
Physics news on Phys.org
So is everything correct and the mass is definitely 550kg ?