MHB Algebra word problem solve for x

Click For Summary
To solve the word problem, let T represent the price of a can of tomato sauce and A the price per pound of apples. The equations derived from the purchases are T + 3A = 7.05 and T + 5A = 11.35. By subtracting the first equation from the second, we find that 2A equals 4.30, leading to A being 2.15. To find T, substitute A back into one of the original equations, demonstrating a methodical approach to solving the problem.
Kiwiman
Messages
1
Reaction score
0
Help me solve this word problem please & explain how you did it-thanks so much, I 'm tearing my hair out.

Jason purchased a can of tomato sauce and three pounds of apples for $\$7.05$. Gina purchased a can of tomato sauce and 5 pounds of apples for $\$11.35$. What is the price of the tomato sauce?
 

Attachments

  • mhb_toolbar.png
    mhb_toolbar.png
    3 KB · Views: 170
Last edited by a moderator:
Mathematics news on Phys.org
Hi Kiwiman! Welcome to MHB!

First, we let $T$ to represent the price of a can of tomato sauce and $A$ to represent the price of one pound of apples.

The first statement of the problem can be translated into a mathematical equation, which is

$T+3A=\$ 7.05$

and the second statement of the problem can be translated into another mathematical equation, i.e.

$T+5A=\$ 11.35$

If we subtract the second equation from the first equation, we get

$T+5A-(T+3A)=\$ 11.35-\$ 7.05\\T+5A-T-3A=\$ 4.30\\2A=\$ 4.30 \\A=\$ 2.15$

Once we get the value of $A$, can you tell me what should we do to find the value of $T$?
 
Do you understand that "helping you solve a problem" and "explaining how I solved the problem" are completely different things?
 
50/50 we hear back from this user. Would love to be proven wrong. I hope this teasing gets a reply.

Why do you want an answer so badly, @Kiwiman ? Wouldn't you prefer to know how to do it from now on feel more confident about math? :)
 
Kiwiman said:
Help me solve this word problem please & explain how you did it-thanks so much, I 'm tearing my hair out.

Jason purchased a can of tomato sauce and three pounds of apples for $\$7.05$. Gina purchased a can of tomato sauce and 5 pounds of apples for $\$11.35$. What is the price of the tomato sauce?
Let T be the cost of a can of tomato sauce and A the cost of a pound of apples. Then "a can of tomato sauce and 5 pounds of apples" cost T+ 5A= 11.35 and "a can of tomato sauce and 3 pounds of apples" cost T+ 3A= 7.05.

Solve the two equations
T+ 5A= 11.35
T+ 3A= 7.05

I wonder what they intend to make with tomato sauce and apples!
 
Here is a little puzzle from the book 100 Geometric Games by Pierre Berloquin. The side of a small square is one meter long and the side of a larger square one and a half meters long. One vertex of the large square is at the center of the small square. The side of the large square cuts two sides of the small square into one- third parts and two-thirds parts. What is the area where the squares overlap?

Similar threads

  • · Replies 44 ·
2
Replies
44
Views
5K
  • · Replies 4 ·
Replies
4
Views
3K
  • · Replies 3 ·
Replies
3
Views
1K
  • · Replies 2 ·
Replies
2
Views
1K
  • · Replies 7 ·
Replies
7
Views
3K
  • · Replies 1 ·
Replies
1
Views
1K
  • · Replies 3 ·
Replies
3
Views
2K
  • · Replies 2 ·
Replies
2
Views
7K
  • · Replies 7 ·
Replies
7
Views
2K
Replies
2
Views
2K