Amplitude and Period of Oscillation from Collision

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 6K views
bob tran
Messages
17
Reaction score
0

Homework Statement


A 2.00-kg object is attached to an ideal massless horizontal spring of spring constant 100.0 N/m and is at rest on a frictionless horizontal table. The spring is aligned along the x-axis and is fixed to a peg in the table. Suddenly this mass is struck by another 2.00-kg object traveling along the x-axis at 3.00 m/s, and the two masses stick together. What are the amplitude and period of the oscillations that result from this collision?
Correct Answer: A=0.300 m, T=1.26 s

2. Homework Equations

[tex] T=2\pi \sqrt{\dfrac{m}{k}}\\<br /> \dfrac{1}{2}mv^2=\dfrac{1}{2}kA^2[/tex]

The Attempt at a Solution


[tex] m=2 + 2 = 4 \ \texttt{kg}\\<br /> \dfrac{1}{2}mv^2=\dfrac{1}{2}kA^2\\<br /> A=\sqrt{\dfrac{mv^2}{k}}\\<br /> A=\sqrt{\dfrac{(4)(3)^2}{100}}=0.600 \ \texttt{m}\\<br /> T=2\pi \sqrt{\dfrac{m}{k}}\\<br /> T=2\pi \sqrt{\dfrac{4}{100}}\\<br /> T=1.26 \ \texttt{s}[/tex]
 
Physics news on Phys.org
What is the speed of the combined mass after the collision? Is it still 3m/s?
 
JeremyG said:
What is the speed of the combined mass after the collision? Is it still 3m/s?
Thanks!
[tex] v=\dfrac{m_1 v_1 + m_2 v_2}{m_1 + m_2} = 1.5 \dfrac{\texttt{m}}{\texttt{s}}\\<br /> A=\sqrt{\dfrac{(4)(1.5)^2}{100}}=0.300 \ \texttt{m}[/tex]