Boy sledding down a hill: find distance to reach 7.60 m/s

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
Leo34005
Messages
51
Reaction score
0

Homework Statement



A boy sledding down a hill accelerates at 1.45 m/s2. If he started from rest, in what distance would he reach a speed of 7.60 m/s?

Homework Equations



(vf)^2 = (vo)^2 + 2ax
where vf = final velocity = 7.6 m/s
vo = initial velocity = 0 m/s
a = 1.45 m/s2

x = distance = unknown

The Attempt at a Solution



a = 1.45 m/s
Vf = 7.60 m/s
Vo = 0 m/s

(7.60)^2 = (0)^2+2(1.45)(x)
15.2 = 0 + 2.9x
15.2 = 2.9x
5.143 = x
 
Physics news on Phys.org
You made a computation error:

7.6^2 is not 15.2

7.6^2=7.6 X 7.6 = 57.76