Calculate Total Energy for v=1.5, h=300mm, m=5kg

  • Thread starter Thread starter man0005
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Energy
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 1K views
man0005
Messages
57
Reaction score
0

Homework Statement


v = 1.5
h = 300mm
Mass = 5 kg

Homework Equations





The Attempt at a Solution


Using the potential and kinetic equation formulae:
PE = mgh
KE = 0.5mv^2

Total Energy = PE + KE
Ended up with 20.33 J
Sound alright?
 
Physics news on Phys.org