Calculating Micrometer Reading Change for 50 Fringes at λ = 550 nm

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
Benzoate
Messages
420
Reaction score
0

Homework Statement




Suppose the calibration constant of your spectrometer is 0.5, and suppose the wavelength of the light is λ = 550 nm. How much does the micrometer reading change during the movement of M2 that generates the passage of 50 fringes?

Homework Equations



possibly delta(l)= delta(n)*lambda /2
delta(m)= delta(l)/K , K being some constant to find the distance

The Attempt at a Solution



possibly delta(l)=50* 550 nm/ 2 delta(m)= delta(l)/K = 13750 nm/(.5) =27500 nm
 
Physics news on Phys.org
Benzoate said:

Homework Statement




Suppose the calibration constant of your spectrometer is 0.5, and suppose the wavelength of the light is λ = 550 nm. How much does the micrometer reading change during the movement of M2 that generates the passage of 50 fringes?

Homework Equations



possibly delta(l)= delta(n)*lambda /2
delta(m)= delta(l)/K , K being some constant to find the distance

The Attempt at a Solution



possibly delta(l)=50* 550 nm/ 2 delta(m)= delta(l)/K = 13750 nm/(.5) =27500 nm

Is this from Modern Physics for Engineers? I have seen this problem before. When I get home in about an hour or two I'll try to digg up the answer.