Calculating Velocity of Mass in Ballistic Gel

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
mpittma1
Messages
55
Reaction score
0

Homework Statement



A bullet of mass = 0.015 kg is shot into a ballistics gel at 1200 m/s. The resistive force acting against the
bullet is given by F = k v^2 where k is a constant = 0.08 kg/m.

Find the velocity of the mass 0.0006 seconds after being fired into the gel. (250 m/s. )

Homework Equations



F = kv^2, Fnet = ma, a = dv/dt

The Attempt at a Solution



m(dv/dt) = kv2

mdv = kv^2dt

m∫dv/v2 = k∫dt

m(-1/v(from v to vo) = kt

m(-1/v + 1/vo) = kt

(-1/v) + (1/vo) = kt/m

(-1/v) = (kt/m) - (1/vo)

(1/v) = (1/vo) - (kt/m)

v = 1/((1/vo)-(kt/m))

then after plugging in t = .0006 sec m = 0.015kg k = .08kg/m and vo = 1200m/s

v(.0006) = -422.535

which is not correct, I am guessing i am making an algebraic mistake somewhere, any ideas where i should start?
 
Physics news on Phys.org
Your first equation should have a minus sign. The drag force is in the negative direction, and the acceleration is going to be negative.

Chet