Case when the potential energy of the 1st excited state is zero

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
41 replies · 4K views
PSN03 said:
Yes -6.8eV ...but after this.
The new energy is 0 therefore +6.8eV has been supplied and the change in energy is of 6.8-(-6.8)=13.6eV.

This calculation is wrong. You need some notation. Let's have: ##E_n, V_n## for the original energy and potential energy of the hydrogen energy states; and. ##E'_n, V'_n## for the energies with the changed zero potential to be at the first excited state.

I suggest you should write them all down so you can see the pattern.
 
Physics news on Phys.org
PeroK said:
This calculation is wrong. You need some notation. Let's have: ##E_n, V_n## for the original energy and potential energy of the hydrogen energy states; and. ##E'_n, V'_n## for the energies with the changed zero potential to be at the first excited state.

I suggest you should write them all down so you can see the pattern.
Ohk...
So
##E_1##=-13.6
##E_2##=-3.4
##E_3##=-1.51
##E_4##=-0.85
##V_2##=-6.8
##V_3##=-3.02
##V_4##=-1.7

##V'_2##=0
 
PeroK said:
It's ##V'_4## you want, isn't it?
Yes but how to go about it?
 
PSN03 said:
Yes but how to go about it?
You're so close!

Try this question: what is the new potential ##V'## at infinity now?
 
PeroK said:
You're so close!

Try this question: what is the new potential ##V'## at infinity now?
I think it should be +6.8eV.
 
PSN03 said:
According to my knowledge it should be infinity. Is it right or wrong?

No. It was ##V(\infty) = 0##. That's the "standard".

Another question: for ##V'_2## how did you get from ##V_2 = -6.8eV## to ##V'_2 = 0 eV##? What mathemtical process did that require?

Think simple!
 
PeroK said:
No. It was ##V(\infty) = 0##. That's the "standard".

Another question: for ##V'_2## how did you get from ##V_2 = -6.8eV## to ##V'_2 = 0 eV##? What mathemtical process did that require?

Think simple!
Ohk so according to me we initially had ##V_2##=-6.8eV. Now we add 6.8eV to make it zero. So consequently at infinity we will get V"=0+6.8eV
 
PSN03 said:
Ohk so according to me we initially had ##V_2##=-6.8eV. Now we add 6.8eV to make it zero. So consequently at infinity we will get V"=0+6.8eV
Yes, that's all the question is asking you to do. Add ##6.8eV## to all the energies. Note that the difference between any two energy levels remains the same, as it must.
 
PeroK said:
Yes, that's all the question is asking you to do. Add ##6.8eV## to all the energies. Note that the difference between any two energy levels remains the same, as it must.
This means for the 3rd excited state we will get V'4=-1.7+6.8=5.1eV
 
  • Like
Likes   Reactions: PeroK
PSN03 said:
This means for the 3rd excited state we will get V'4=-1.7+6.8=5.1eV
:partytime:
 
PeroK said:
:partytime:
Ohh it was sooooo easy. Thanks a lottttt!