Centripetal force of an ice skater

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
mandy9008
Messages
127
Reaction score
1

Homework Statement


A 55.5 kg ice skater is moving at 4.02 m/s when she grabs the loose end of a rope, the opposite end of which is tied to a pole. She then moves in a circle of radius 0.807 m around the pole. (a) Determine the force exerted by the horizontal rope on her arms. (b) Compare this force with her weight by finding the ratio of the force to her weight.

Homework Equations


FC = mv2 / R


The Attempt at a Solution


a. FC = (55.5 kg)(4.02 m/s)2 / 0.807 m
FC = 1111.4 N

b. 1111.4 N / 55.5 kg = 20.02 ?
 
Physics news on Phys.org
mandy9008 said:

Homework Statement


A 55.5 kg ice skater is moving at 4.02 m/s when she grabs the loose end of a rope, the opposite end of which is tied to a pole. She then moves in a circle of radius 0.807 m around the pole. (a) Determine the force exerted by the horizontal rope on her arms. (b) Compare this force with her weight by finding the ratio of the force to her weight.

Homework Equations


FC = mv2 / R


The Attempt at a Solution


a. FC = (55.5 kg)(4.02 m/s)2 / 0.807 m
FC = 1111.4 N

b. 1111.4 N / 55.5 kg = 20.02 ?
her weight is not 55.5 kg. That's her mass.