Change in potential energy of the particle

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
zohaibtarar
Messages
2
Reaction score
0

Homework Statement


A particle with a charge of 2e moves between two points which have a potential difference of 75V. What is the change in potential energy of the particle?

Homework Equations


U = (75 V)(2e)

The Attempt at a Solution


[/B]
When a particle with charge e moves through a potential difference of 1 volt, the change in potential energy is 1 eV. If the charge is some multiple of e—say Ne—the change in potential energy in electron volts is N times the potential difference in volts. Note: 1 eV = 1.602 x 10⁻¹⁹ J.

Potential is potential energy per unit charge. We define the potential V at any point in an electric field as the potential energy U per unit charge associated with a test charge q₀ at that point:

V = U/q₀
U = Vq₀
U = (75 V)(2e)
U = 150 eV
U = 150(1.602 x 10⁻¹⁹ J)
U = 2.403×10⁻¹⁷ J Solution: U = 150 eV = 2.403×10⁻¹⁷ Jjust need to make sure if i did this correctly? or do i need todo anything else?

Thank you
 
Physics news on Phys.org
OK. But be sure you understand that you are not finding the potential energy U itself. You are calculating the change in potential energy ΔU. The appropriate relation would be written ΔU = q ΔV, where ΔV is the potential difference.