Determine the focal length of a lens

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 6K views
rayhan619
Messages
75
Reaction score
0

Homework Statement



A 2.0-cm-diameter spider is 2.0 {\rm m} from a wall.
Determine the focal length of a lens that will make a half-size image of the spider on the wall.
Determine the position (measured from the wall) of a lens that will make a half-size image of the spider on the wall.

Homework Equations



M = fi/fo = di/do
1/f = 1/do + 1/di

The Attempt at a Solution


i got the first part. but not sure how to do the second one
 
Physics news on Phys.org


How did you get the first part? What did you get? There appear to be an infinite number of solutions, so I'm wondering which one you chose.
 


that was in the book. I am not really sure how to get that.
i tried it but i got -2m as the focal lens, where it is supposed to be 0.44m
here is how i did it

M = hi/ho
0.5 = hi/0.02
hi = 0.01 m

hi/ho = -di/do
0.01/0.02m = -di/2m
di = -1m

1/f = 1/do+1/di
1/f = 1/2m+1/-1m
f = -2 m

im not sure where i messed up
 


hi/ho = -di/do
0.01/0.02m = -di/2m
di = -1m
You chose Do = 2 m.

Oh, I missed that - the image is on the wall 2m from the spider! So the lens must be between the wall and the spider. And Do + Di = 2. Between the two of us, we'll get this yet!
You can't choose Do = 2; you must put Do = 2 - Di.
Probably easiest to put it into 1/2 = Di/Do so you can solve for Di.
Then it is easy to get f. I get a little less than half a meter.
Kind of backwards, having to do (b) before (a).