Charge and surface charge density of a conducting sphere at 290 V

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
popo902
Messages
59
Reaction score
0

Homework Statement



What are (a) the charge (in C) and (b) the charge density on the surface of a conducting sphere of radius 0.21 m whose potential is 290 V (with V = 0 at infinity)?

Homework Equations



v = kq/r
[tex]\sigma[/tex] = q/SA
SA of a sphere = 4[tex]\pi[/tex]r^2

The Attempt at a Solution


so this is what i did
i used the first equation and solved for q = Vr/k
i plugged in the numbers
v= 290, r is the same as the radius because its only the surface r = 0.21,
k = 1/(4[tex]\pi\epsilon[/tex])
I got 5.5e11
the right answer is 6.8E-9

Then for the charge density,
i put the numbers in too
but this is also wrong for sure because it uses my q value
I got 9.9e11
the right answer is 1.2e-8

I don't know how i got that far off :frown:
 
Physics news on Phys.org
How did you get that value for q?

ehild
 
yeh sorry i realized i divided by 1/k istead of multiplying by k/1 :S