Energy Intensity of black coal

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
Jonski
Messages
42
Reaction score
0

Homework Statement


Brown coal, energy content 16 MJ/kg, carbon content 65% by weight, burning in a 30% efficient steam power plant.

Homework Equations


What is the emissions intensity (kg CO2 emitted/kWh delivered) ?
Compare this to Hazelwood which is 1.53 tCO2/Mwh

3. The Attempt at a Solution

I really have no idea how to do this question but this is what I tried
I have done a bit of research and worked out that 1kg of carbon = 3.67kg of CO2, so 0.65kg of carbon = 2.39kg of CO2. (1kg * 65%)
The energy produced is also 16MJ * 30% = 4.8MJ
4.8MJ = 1.3 Kwh
so the emissions intensity is 2.39/1.3 = 1.79 kgCO2/Kwh ?
 
Last edited:
Physics news on Phys.org
...energy content 16 MJ/kg, carbon content 65% by weight, burning in a 30% efficient steam power plant..

So if 1kg burns it produces 16x .3 MJ = 4.8 MJ ...1Kw Hr= 3600 K J ... so IKg coal produces 1.333333 KWHrs

This Kg of coal contains 650 gms of carbon ...C... At Wt= 12 ...O At Wt 16 so 12 gms of C makes 44gms CO2

So 650 gms C(1 Kg coal) burns to 2.383 Kg CO2 producing 1.3333KwHrs 1.787Kg CO2 per Kw Hr.
 
  • Like
Likes   Reactions: Jonski