Energy Required to Lift an Object to Various Heights

  • Thread starter Thread starter harveydinkle
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Energy Lift
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
harveydinkle
Messages
1
Reaction score
0

Homework Statement


Consider a ball of m = 0.50kg. Does it take the same amount of additional energy to vertically lift it from 15cm to 25cm as it does to lift it from 25cm to 35cm? If not, which takes more? Why?

Homework Equations


Potential energy: mgh
Work = Kf - Ki

The Attempt at a Solution


I believe that the energy required in both scenarios should be equal, as the work done is the same in each case.

Starting at 15cm and going to 25cm, the potential energies in each position respectively are
0.5kg*9.8m/s2*0.15m = 0.735J
0.5kg*9.8m/s2*0.25m = 1.225J
A difference of 0.49J

Starting at 25cm and going to 35cm...
0.5kg*9.8m/s2*0.25m = 1.225J
0.5kg*9.8m/s2*0.35m = 1.715J
A difference of 0.49J

The differences between the final and initial potential energies are equal, but are the differences the value of interest? Is the energy to lift the box equal to the difference in potential energy?
 
Physics news on Phys.org
Welcome to Physics Forums.
I think you got it right.
 
I agree. You could argue that g isn't constant with height but the difference is negligible in this case.