Final temperature when 100g copper at 100°C is mixed with water at 25°C

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
Esoremada
Messages
50
Reaction score
0

Homework Statement



A 100-g sample of Cu(s), initially at 100oC, is added to 140 g of water, initially at 25oC. What is the final temperature of the mixture?

Specific heat
(in J g-1 oC-1)
Cu(s) 0.385
H2O(l ) 4.184

Homework Equations



Q = m * ΔT * c

heat lost = heat gained
= m2 * ΔT2 * c2

The Attempt at a Solution



100 * (T2 - 100) * 0.385 = 140 * (T2 - 25) * 4.185
38.5* (T2 - 100) = 585.9 * (T2 - 25)
38.5T2 - 3850 = 585.9T2 - 14647.5
T2 = 19.725°CBut the temperature can't be lower than both their starting temperatures, what did I do wrong? The answer is supposed to be 29.6
 
Last edited:
Physics news on Phys.org
From the way you have written your equation, you are assuming that the final temperature T2 of the copper is greater than 100 C.