Finding Magnitude of Force of a Nucleus

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 5K views
AnkhUNC
Messages
89
Reaction score
0

Homework Statement


A nucleus that captures a stray neutron [in a nuclear reactor, for example] must bring the neutron to a stop within the diameter of the nucleus by means of the strong force.That force, which "glues" the nucleus together, is approximately zero outside the nucleus. Suppose that a stray neutron with an initial speed of 1.3 x 107 m/s is just barely captured by a nucleus with a diameter of 1.3 x 10-14 m. Assuming the strong force on the neutron is constant, find the magnitude of that force. (The neutron's mass is 1.67x10-27 kg.)


Homework Equations





The Attempt at a Solution



So I do the following:

v^2 = v0^2-2ad -> 0^2 = 1.3*10^7 - 2a(1.3*10^-14)
a = -1.3*10^7/(2(1.3*10^-14)) = 2.20385 so * mass = 2.010423077E-5

But this is incorrect?
 
Physics news on Phys.org
Hi AnkhUNC,

It looks to me like you made some math errors in the last line of your work. It looks like you might not have squared the velocity, and maybe more after that.