Finding total energy from the top of a hill on a rollercoster?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
gigglesnicole
Messages
3
Reaction score
0

Homework Statement


A rollercoaster cart
mass = 55kg
velocity = 5m/s
height = 5m
what is the total energy that the cart has at this position?


Homework Equations



would s=d/t be relevant?

The Attempt at a Solution


already calculated
gravitational potential energy: GPE = m*g*h = 2695
kinetic energy: KE = 1/2*m*v^2 = 687.5
 
Physics news on Phys.org
You have potential (gravitational, if you will) energy, kinetic energy. I suppose you are not expected to calculate anything more.