Finding Velocity and Position of a Moving Particle: A Function of Time

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
6 replies · 2K views
Loppyfoot
Messages
192
Reaction score
0

Homework Statement


A particle moving along an x-axis with constant velocity is at the point x=1 when t=2 and is at the point x=5 when t=4. Find the velocity of the particle if x is in meters and t is in seconds. Find an equation that expresses x as a function of t.


Homework Equations





The Attempt at a Solution


I got the first part. (4-2)/(5-1) = 0.5m/s. Now, how do I get the equation that expresses x as a function of t?
 
Physics news on Phys.org
You got the first part by assuming that the object covers equal distances in equal times. Can you write an equation that expresses that?

** Edit **

Actually you did not get the first part. You divided time interval by displacement.
 
Last edited:
Oh, so would the velocity be 2?
Ok, so x=2t+?
So, it is 2t-3.
Right?
 
Last edited:
Yes, x is directly proportional to time, the constant of proportionality being the velocity. To find the velocity, you need to do part (a) correctly. The y intercept in this case is the position of the particle at time t = 0.
 
So when time = 0, the particle is at coordinate x=-3.