Gravitational potential energy of skier

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
5 replies · 4K views
kittymaniac84
Messages
17
Reaction score
0

Homework Statement



A 78.9-kg skier rides a 3150-m-long lift to the top of a mountain. The lift makes an angle of 11.9 ° with the horizontal. What is the change in the skier's gravitational potential energy?

Homework Equations



W=mgcos[tex]\theta[/tex](ho-hf)

The Attempt at a Solution



W=78.9*9.8*cos11.9*(0-3150)=-264,810.95J

I am confused if the angle i used was correct or should i subtract it from 90 or something. I tried that and it was still wrong. Can someone tell me what I am doing wrong? is the angle used right
 
Physics news on Phys.org
First of all, the skier is going UP the mountain. Should his gravitational potential increase or decrease?
 
Another note, although they are the same units, you are looking for gravitational potential energy, not work, so your formula isn't quite right.

GPE = mgh

So, you need to find 'h'. If the angle is 11.9˚ with the horizontal, how would you find the height?
 
oh, so the height would be 3150*sin11.9= 649.54m

GPE= 78.9*9.8*649.54=502,237.3J

Is that right?
 
Assuming the skier started at height 0, then that answer looks right to me.