Work done accelerating a 1500 kg car from 11 m/s to 25 m/s

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 1K views
bbbbb
Messages
22
Reaction score
1
New user has been reminded to show their work on schoolwork questions
Homework Statement
A car of mass 1.5*10^3kg is initially travelling at a speed of 11m/s. The driver then accelerates to a speed of 25m/s over a distance of 0.20km.
Relevant Equations
Calculate the work done on the car.
Homework Equations

Conservation of energy. Kinetic energy=(1/2)mv^2

The Attempt at a solution
m=1.5*10^3kg, final velocity=25m/s, initial velocity= 11m/s, distance=0.20 and work done=?
What do I do next.
 
Physics news on Phys.org