How Close Must You Stand to Not Hear Sound from Two Separated Speakers?

  • Thread starter Thread starter bio.student24
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Sound
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
13 replies · 7K views
bio.student24
Messages
11
Reaction score
0
PLEASE HELP! Speakers and Sound--- simple problem!

Two radio speakers produce sound with a wavelength of 0.800 m. If the two speakers are separated by 1.00 m as shown in the diagram, how close to speaker A can a person stand and not hear the sound they produce?

DIAGRAM:

[A] --------d---------- person
|
|
|


where [A] and are the speakers (they are 1.00 m apart)

The answer is d=1.05m

How do i solve this problem?

i know that in order not to hear sound, it must be destructive interference, so when the wavelengths reach the person, they must be out of phase = [m + 0.5(lambda)] where m=0,1,2...

I don't know what kind of formula to use... please help! :(
 
Physics news on Phys.org


For destructive interference, the path length difference from the sources to the person must be λ/2, or 3λ/2 or 5λ/2 or any odd number multiplied by λ/2. Here you want the closest distance the person can be, so the path length difference must be λ/2. Can you find the path length difference?
 


Path length difference = λ/2 = 0.8/2 = 0.4 m

But now what would I do?
 


I'm not sure if this is the 'correct' method... but if i use a2 + b2 = c2

then 12 + x2 = (x+0.4)2
1 - 0.8x -0.16 = 0
x= 0.84/0.8 = 1.05 m
 


bio.student24 said:
I'm not sure if this is the 'correct' method... but if i use a2 + b2 = c2

then 12 + x2 = (x+0.4)2
1 - 0.8x -0.16 = 0
x= 0.84/0.8 = 1.05 m
If L1 is the distance from the person to the closest speaker and L2 is the distance to the farthest speaker, then the path length difference is L2 - L1. Can you find expressions for L1 and L2 in terms of the given quantities and according to the drawing you have posted?
 


hmmm... I've been trying but i can't think of something that works.. :(
 


bio.student24 said:
hmmm... I've been trying but i can't think of something that works.. :(
In your drawing you have a triangle marked by the vertices "a", "b" and "person". Which side should be labeled L1 and which side should be labeled L2?
 


L2 should be the distance between speaker b and the person.
L1 should be the distance between speak a and the person.
right? now what?
 


Back to my earlier posting.

kuruman said:
If L1 is the distance from the person to the closest speaker and L2 is the distance to the farthest speaker, then the path length difference is L2 - L1. Can you find expressions for L1 and L2 in terms of the given quantities and according to the drawing you have posted?
 


the only thing i can think of is using Pythagorean theorem for this question..

is there a specific formula or expression relating sound waves and path length difference? i don't know one...
 


Use the Pythagorean theorem and find the difference between the two lengths. That difference should be set equal to half a wavelength. Solve the equation to find d.