How Do You Calculate Angular Acceleration and Revolutions of a Stopping Wheel?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
badula
Messages
1
Reaction score
0

Homework Statement



A wheel is spinning at 800 rad/s. A torque is applied to the wheel until it stops spinning 14 seconds later. What is the angular acceleration, and how many revolutions did it go through?

v=800 read/s
t=14 s



Homework Equations



angular acceleration = delta w / delta t
1 revolution = 360 degrees = 2 pi rad



The Attempt at a Solution



delta w/delta t = 800/14 = 57.1 rads/s2

57.1 / 2 pi = 9.09 revolutions
 
Physics news on Phys.org
Welcome to PF!

Hi badula ! Welcome to PF! :smile:

(have a pi: π and a delta: ∆ and an omega: ω :wink:)
badula said:
A wheel is spinning at 800 rad/s. A torque is applied to the wheel until it stops spinning 14 seconds later. What is the angular acceleration, and how many revolutions did it go through?

Hint: you can use the usual linear equations of motion for uniform acceleration …

it's just like a linear speed of 800 m/s, stopping after 14 s, but with rad instead of m. :wink: