How Do You Calculate the Time and Velocity of a Dropped Object in Physics?

  • Thread starter Thread starter a.k
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Time Velocity
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
a.k
Messages
20
Reaction score
0

Homework Statement


A man using a hang glider who is descending at a speed of 8 m/s drops his cell phone from an altitude of 30 m.
a. How long does it take the cell phone to reach the ground?
b. What is the velocity of the cell phone just before it hits the ground?

Homework Equations


Vf^2=V0^2+2ay
t=v-v0/a

The Attempt at a Solution


(-8m/s)^2+2(-9.8 m/s)(-30)

I want to make sure I am using negative velocity and accel due to descending speed...
 
Physics news on Phys.org
64 m/s^2+(-19.6m/s)(-30m)
64+588
vf2=652
sqrt(652)
25.53
Due to descending, it is -25.53 m/s

t=vf-vi/-9.8 m/s^2

=-17.3/-9.8=1.765
t=1.77 seconds
 
a.k said:
64 m/s^2+(-19.6m/s)(-30m)
64+588
vf2=652
sqrt(652)
25.53
Due to descending, it is -25.53 m/s

t=vf-vi/-9.8 m/s^2

=-17.3/-9.8=1.765
t=1.77 seconds
those answers look good. You can avoid confusion with the minus sign by assuming down direction as positive, but what you did was fine, although you did have to have the insight that the sq root of 652 was the negative root