How does the addition of a dielectric affect the energy stored in a capacitor?

  • Thread starter Thread starter EmmaK
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Capacitor
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 3K views
EmmaK
Messages
24
Reaction score
0

Homework Statement



A parallel plate capacitor has a capacitance C when there is a vacuum between the plates. How does this change if the gap between the plates is half filled with a dielectric with dielectri constant [tex]\epsilon[/tex]r

Calculate the change in energy stored in the capacitor if the dielectric is inserted while the capacitor is connected to a battery of fixed voltage V.

Homework Equations



C=C1+C2
C=[tex]\stackrel{\epsilon_0 A}{d}[/tex]

The Attempt at a Solution



For the first part, i assumed it was equivalent to 2 capacitors (one with the dielectric and one without in parallel)

C=[tex]\stackrel{\epsilon_0 0.5A}{d}[/tex] =0.5C

C2= [tex]\epsilon_r[/tex]*[tex]\stackrel{\epsilon_0 0.5A}{d}[/tex] - 0.5[tex]\epsilon_[/tex]C

C(total) = 0.5C+0.5[tex]\epsilon_r[/tex]C.

Second part, not really sure how to start...

V is fixed, and U=0.5CV2.. So if C increases by (1+[tex]\epsilon[/tex]r) U increases by the same factor??
 
Physics news on Phys.org
EmmaK said:
For the first part, i assumed it was equivalent to 2 capacitors (one with the dielectric and one without in parallel)

Why in parallel? The battery's voltage is being applied across the 2 capacitors, not across each capacitor individually.

Second part, not really sure how to start...

V is fixed, and U=0.5CV2.. So if C increases by (1+[tex]\epsilon[/tex]r) U increases by the same factor??

Yes, except C doesn't increase by (1+[tex]\epsilon[/tex]r).
 
ideasrule said:
Why in parallel? The battery's voltage is being applied across the 2 capacitors, not across each capacitor individually.


Not entirely sure, just seen other examples where they said this



ideasrule said:
Yes, except C doesn't increase by (1+[tex]\epsilon[/tex]r).

C(total)=C(0.5+0.5[tex]\epsilon[/tex]r) so it increases by a factor of (0.5+0.5[tex]\epsilon[/tex]r)?
 
Last edited:
tried it again...

[itex]U_0 =1/2 C_0 V^2[/itex] and [itex]U_1 =1/2 C_1 V^2[/itex]

[itex]C_1 = 1/2 \epsilon[/tex]<sub>r</sub> so <br /> <br /> [itex]U_1 =1/2 *1/2 C_0 \epsilon[/tex]<sub>r</sub> V^2 [itex]=1/2 \epsilon[/tex]<sub>r</sub> *U_0 ?[/itex][/itex][/itex]