How to Calculate the Molar Mass of an Unknown Gas?

  • Thread starter Thread starter momen1981
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Gas Mass
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 54K views
momen1981
Messages
2
Reaction score
0
Given the following data for a gas, use the equation for the ideal gas law to calculate the molar mass.

Mass = 0.810 g
Pressure = 0.954 atm
Volume = 0.461 L
Temp = 291 K



M = mRT/PV = 44.0?
 
Physics news on Phys.org
I won't give you the answer but the following is how you solve the equation

PV=nRT

P=pressure (0.954 atm [use kpa since that is what is required in the ideal gas law thus pressure is 0.954*101.325 kpa = 96.66405 kpa])

V=volume (0.461 L)

R=Universal gas constant or 8.314

T=temperature (291 K)

m=mass (0.810 g)

n=mol (unknown)

M=molar mass (unknown)

PV=nRT which becomes

n=PV/RT

After you get mols, use this formula n=m/M or M=n*m