How to find the amount of work done on an object

  • Thread starter Thread starter itsmarasilly
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Work Work done
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
6 replies · 17K views
itsmarasilly
Messages
24
Reaction score
0

Homework Statement



A student librarian picks up a 2.2 kg book from the floor to a height of 1.10 m. He carries the book 7.9 m to the stacks and places the book on a shelf that is 0.35 m above the floor. How much work does he do on the book?

Homework Equations



work=force(netdisplacement)=mg*(.35)

The Attempt at a Solution


work = ?(7.9-1.1)
work = ?(6.8) = 2.2(.35)
 
Physics news on Phys.org
itsmarasilly said:

Homework Statement



A student librarian picks up a 2.2 kg book from the floor to a height of 1.10 m. He carries the book 7.9 m to the stacks and places the book on a shelf that is 0.35 m above the floor. How much work does he do on the book?

Homework Equations



work=force(netdisplacement)=mg*(.35)

The Attempt at a Solution


work = ?(7.9-1.1)
work = ?(6.8) = 2.2(.35)

Only the displacement parallel to the force matters. Thus it was correct for you to use 0.35 meters in your equation. Now, tell us: what is m? what is g? what is mg?
 
olgranpappy said:
Only the displacement parallel to the force matters. Thus it was correct for you to use 0.35 meters in your equation. Now, tell us: what is m? what is g? what is mg?

m = 1.10 or 7.9
g = 2200
mg = 2,200,000
 
itsmarasilly said:
m = 1.10 or 7.9
g = 2200
mg = 2,200,000

I think you've missed the point. g is not grams here, it's g gravity.

The work done on an object is the dot product of the Force acting on the object and the distance over which it acts.

What oldgranpappy was trying to convey is that you should be only considering the forces that acted on the book along the direction over which work was done against a force.

For instance work in picking up something against gravity is the product of its weight and the height that you pick it up to. How far you carry it, since that direction is perpendicular to the force of gravity, then does not affect the amount of work against gravity.
 
itsmarasilly said:
m = 1.10 or 7.9
no.
m is not 1.10 or 7.9.

m is the mass of the book. what is the mass of the book?
 
olgranpappy said:
no.
m is not 1.10 or 7.9.

m is the mass of the book. what is the mass of the book?

2.2 kg
 
And g is the acceleration due to gravity, 9.81 m/s2, so what is the weight of the book, mg?

And lifting it a tota vertical distance of 3.5 m (NOT 1.1+ 3.5 m. Do you see why?) what work is done on the book?