Kinetic Energy in Joules of an Object

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
jpartdq
Messages
8
Reaction score
0

Homework Statement


A car is traveling at a constant 60 miles per hour. What is its kinetic energy in Joules if its mass is 800 kg?


Homework Equations


KE = 1/2m * v2 (?)


The Attempt at a Solution


½(800kg)*(26.82 m/s)2 = 287,724 kg * m2/s2 = 287,724 J

I hope that looks right. I'm a business major and my advisor suggested this Physics class as "easy" for business majors. So far its not going so well. LOL Any help someone can offer on my solution would be great. Thanks.
 
Physics news on Phys.org