Kinetic energy of alpha particle in cockroft walton experiment.

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
sudipmaity
Messages
48
Reaction score
0

Homework Statement


When a 7 3 Li nucleus is bombarded with protons α particles emerge.Calculate the kinetic energy of the alpha particle assuming the kinetic energy of the bombarding proton to be negligible. Given M (7 3 Li)=7.016004a.m.u. M (p)=1.007826a.m.u and M (α)=4.002603a.m.u.

Homework Equations


7 3 Li + 1 1H --> 24 2He
Q = (M Li + MH -2Mα)931.5MeV...1

Kα=n= [MαQ + Kp(Mα - mp)]/2Mα...2
[/B]

The Attempt at a Solution


Using equation 1 Q=(7.016004+1.007826- 2×4.002603) 931.5 =17.35MeV
It is given that Kp~0 so Kα= Q/2 =8.675MeV
What do you people think about my solution methods used? The numerical values are matching approximately with the given answers in the textbook by the way.

[/B]
 
Physics news on Phys.org