Minimum distance between stars so we see them as two distinct stars

  • Thread starter Thread starter Revvi
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Minimum Stars
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 7K views
Revvi
Messages
7
Reaction score
0

Homework Statement



Using a telescope with circular aperture of diameter 2.5 meters and wavelength 463 nm. The stars are 10E22 meters away from us. What does the distance between them have to be so we view them as two stars?

Homework Equations



angle = 1.22 x (wavelength/diameter) > Distance between them = 10E22 x angle

The Attempt at a Solution



Plugged in the values given into the equations above and I'm not getting the right answer.
 
Physics news on Phys.org
You should get the right answer. Can you show us the calculation?
 
Yep.

(1.22 x 463 E-9)/2.5 = 2.259...E-7

That's my angle q.

Then I do q x 10E22 > 2.259 E 16 meters