Pilot averages 190W over distance. Mass, time, power given. find H

  • Thread starter Thread starter lolbob07
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Mass Power Time
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
5 replies · 3K views
lolbob07
Messages
13
Reaction score
0

Homework Statement


In 1979 the human powered Gossamer Albatross flew across the English Channel. The pedalling pilot averaged 190 W over the distance. If the pilot's power was used to lift a 110 kg mass, to what height would he lift the mass in a time of 25 s?


Homework Equations


P = W/T
W=FxD


The Attempt at a Solution


All I am looking for is the formula to solve this question.
P = 190 J/S
M = 110 kg
Time = 25 s

How to find the height?
 
Physics news on Phys.org
How much work would he have done during this period?
Lifting a mass up ... what happens to its energy?
 
andrevdh said:
How much work would he have done during this period?
Lifting a mass up ... what happens to its energy?

Work = F x D


F=mg
F=110 x 9.8
F=1078 N

But how do we find the distance?
 
Use the power rating to calculate the amount of work that the pilot will do during the stated period of time.