Position change of body in non-isolated system

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
meathead
Messages
1
Reaction score
0

Homework Statement



A body of mass 5 kg is initially at rest. At time t=0, a constantly increasing force is applied to the body for 7.5 seconds according to:F(t)=at; where a is a constant 0.866 N/s. Determine the distance x the body travels during the application of the force.

Homework Equations


delta E of system = sigma T
sum of forces in y direction =0
normal force - mass*gravitational acceleration=0
work=force*change in position
1/2mass*final velocity^2 = 1/2mass*initial velocity^2 + work

The Attempt at a Solution



At kind of a loss for where to start this problem because the force is not constant.
Can I some how find a value for Work and use that to solve for final velocity and use that to find change in position? Please Help!
 
Physics news on Phys.org
You can not use the work-energy theorem in this problem.
Use Newton's Law: the acceleration is force/mass. Now the acceleration depends on time. Acceleration is the time derivative of velocity; you get velocity by integrating acceleration:

[tex]v(t) = \int{a(t)dt}[/tex]

the integration constant is detemined from the condition v(0)=0.
Velocity is the time derivative of displacement: you get the displacement by integrating velocity: v(t)

[tex]x(t=7.5) -x(0) = \int_0^{t=7.5}{v(t)dt}[/tex]



ehild