Skateboarder with a mass of 150kg

  • Thread starter Thread starter roske
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Mass
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 2K views
roske
Messages
4
Reaction score
0
A skateboarder with a mass of 150 kg is traveling at a final velocity of 13m/s and collides with a steel dumpster. The dumpster does not move. The skateboarder comes to a stop at 0.25 seconds. What is his rate of acceleration as he stops? How much force does he exert on the dumpster?

Can someone help me please.
 
Physics news on Phys.org
Can you write down an equation for the relationship between time, acceleration and change in velocity?
 
Initial velocity= 13ms^-1
Final velocity= 0ms^-1
Time= 0.25s

A) Rate of acceleration = (V-U)/T = (0-13)/0.25 = -52ms^-2

B) Force exerted on the dumpster= F= (MV)/ T = (150*13)/0.25 = 7800N

I think?
 
That looks correct to me! Average acceleration is change in velocity divided by change in time. Force exerted is equal to the change in momentum.