Solve for Speed at Start of Long Jump: 6.5 m/s

  • Thread starter Thread starter faoltaem
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Motion
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 2K views
faoltaem
Messages
31
Reaction score
0
[tex]_{}[/tex]

Homework Statement



If a long jumper at the top of his projectory is moving at 6.5 m/s (horizontally) and his cantre of mass is 1.1m above where it was when he launched into the jump, how fast must he have been moving when he launched?

Homework Equations



v[tex]_{x}[/tex] = v[tex]_{0x}[/tex] + a[tex]_{x}[/tex]t
x = [tex]\frac{1}{2}[/tex] (v[tex]_{0x}[/tex] + v[tex]_{x}[/tex])t
x = v[tex]_{0x}[/tex]t + [tex]\frac{1}{2}[/tex]a[tex]_{x}[/tex]t[tex]^{2}[/tex]
v[tex]_{x}[/tex][tex]^{2}[/tex] = v[tex]_{0x}[/tex][tex]^{2}[/tex] + 2a[tex]_{x}[/tex]x

The Attempt at a Solution



v[tex]_{x}[/tex] = 6.5 m/s
y = 1.1m
y[tex]_{0}[/tex] = 0m
while the jumper is at the top of trajectory [tex]\rightarrow[/tex] v[tex]_{y}[/tex] = 0m/s

is it possible to work out this question with just those equations?
they all have either a time, acceleration of x component (i.e. distance travelled)
also is this considered a projectile motion problem as he was running before he jumped.
 
Physics news on Phys.org
HInt: what is the horizontal velocity when he jumped? what is the vertical velocity when he jumped? Find these 2 separately... then you can get the velocity with which he jumped.
 
thanks learningphysics

cool so it's:

vy[tex]^{2}[/tex] = voy[tex]^{2}[/tex] - 2g[tex]\Delta[/tex]y
0[tex]^{2}[/tex] = voy[tex]^{2}[/tex] - 2[tex]\times[/tex]9.81[tex]\times[/tex]1.1
voy[tex]^{2}[/tex] = 21.582
voy = 4.65 m/s

vx = vox
voy = 6.5 m/s

vo = [tex]\sqrt{voy[tex]^{2}[/tex] + vox[tex]^{2}[/tex]}[/tex]
= [tex]\sqrt{4.65[tex]^{2}[/tex] + 6.5[tex]^{2}[/tex]}[/tex]
= [tex]\sqrt{21.582 + 42.25}[/tex]
= [tex]\sqrt{63.832}[/tex]
= 7.989 m/s [tex]\rightarrow[/tex] 8 m/s