Special relativity question: space travel and relativity of time

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
kirsten_2009
Messages
136
Reaction score
2

Homework Statement



You are 20 years old and embark on a mission to a star system that is 200 light-years away. Your ship leaves Earth in 2013 and travels at 0.999c. You do not spend much time at the destination, just head back to Earth. What year is it when you arrive back on Earth? How old are you?

Hint: 0.999c = 299,700 km/s =22.4 seconds duration of one “tick” on a moving clock, as measured by an observer past whom the clock is moving

Homework Equations

The Attempt at a Solution



I converted 200 light years into km = 1.89216 * 1015 km / 299,700 km/s = 6,313,513,514 seconds

then...

6,313,513,514 seconds / 31,536,000seconds/year = 200.200 years

so it would be 2013 + 200.200 years = the year 2213 but my age would be 200.200/22.4 time dilation = 8.9375 + 20 (original age) = 29 years old.

Would that be correct? If not, can someone be so kind and explain to me how it's done? I find this theory very confusing. Thanks in advance!
 
Physics news on Phys.org
ah yes! so it would take roughly 400 years but in terms of age then ~18 years older. thank you very much!