Speed of the second hand of a smoothly running analog watch?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
7 replies · 3K views
akoma714
Messages
9
Reaction score
0
(a) What is the angular speed of the second hand of a smoothly running analog watch?
____ (rad/s)

i got 0.03 pi
webassign says "Check the syntax of your response"
i also tried 0.03, but it's wrong also..

how do i put my answer?
 
Physics news on Phys.org
In radians. pi=180 radians, so 0.03pi= 0.03*180=5.4 radians.
 
chaoseverlasting said:
But, w=theta/t=360/60=6 radians/second.

I believe that gives you 6 degrees per second, which still needs to be converted into radians. There are [tex]2 \pi[/tex] radians in a whole circle.

From the fact that when you entered "pi" webassign told you to check your syntax, I assume that this problem will not accept pi as part of an answer--if you get an answer with pi, multiply out!
 
360deg/1min = 360deg/60sec = 6deg/sec x 1rad/180deg = 0.03 rad/sec?
 
OH! I get it now..

360deg/60sec x 2pi rad/360deg = 0.105

Thanks for the help =]
 
akoma714 said:
360deg/1min = 360deg/60sec = 6deg/sec x 1pi rad/180deg = 0.03 pi rad/sec?
=(0.0333)*(3.14159...)=_________

edit: you beat me :). Happy physics!
BTW, notice that you multiplied and divided by 360o. You could have just started working in radians and saved yourself the trouble (but it would have required thinking in new units to begin with).
 
Last edited: