Stone is thrown from the top of the building.

  • Thread starter Thread starter patelneel1994
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Building
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 14K views
patelneel1994
Messages
26
Reaction score
0

Homework Statement


A stone is thrown from the top of a building with an initial velocity of 20 m/s downward. The top of the building is 60 m above the ground. How much time elapses between the instant of release and the instant of impact with the ground?

Vi = -20 m/s height = 60 m
t = ?


Homework Equations



d = Vi.t + 1/2 a t2

The Attempt at a Solution


Couldn't figure out. How to use height as a distance?
 
Physics news on Phys.org
It has the same dimension ! The equations are OK.
 
So 60 m = -20m/s . t + 1/2 a t2
60 m = -20m/s t - 4.9 m/s2 t2?
What should I do after this ...
 
patelneel1994 said:
So 60 m = -20m/s . t + 1/2 a t2
60 m = -20m/s t - 4.9 m/s2 t2?
You seem to be using the convention that up is positive, which is fine. But is the stone traveling 60 m downward or upward? What does that tell you about the sign of the 60 m in your equation?

What should I do after this ...
Solve for t. (Hint: quadratic equation.)