Understanding Hooke's Law and SHM: A 4kg Mass on a Spring with k = 40n/m

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
superaznnerd
Messages
59
Reaction score
0
hooke's law and shm help please

Homework Statement


a 4 kg mass is placed on a spring (k = 40n/m) which hangs vertically. the mass is allowed to oscillate in shm. the maximum distance the mass travels in anyone direciton is 30cm


Homework Equations


k = 40 n/m
distance = 30 cm
mass = 4 kg
Fspring = -kx
net force = Fspring-mg



The Attempt at a Solution


Fspring = -kx
Fspring = -(40) (.3) = -12 (wrong answer)
 
Physics news on Phys.org


o lol you're asked to find :
a) how many meters is the spring streched?
b) if the mass is lowered 20cm and released, what will be its period of oscillation?