Velocity leaving a cannon, hitting landing cushion, and acceleration experienced

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 3K views
pech0706
Messages
13
Reaction score
0

Homework Statement


An 80 kg stuntman is shot from a cannon at a circus. The cannon is 3m in length and angled at 35 degrees above the level floor. The landing cusion is 30m away from the cannon. What velocity will the stuntman have 1)when he leaves the cannon and 2)when he first hits the landing cushion? What acceleration must the stuntman experience in the shot from the cannon? Ignore air resistance.


Homework Equations



Vo=[tex]\sqrt{dg/sin2\Theta}[/tex]
Vo2=2a[tex]\Delta[/tex]x


The Attempt at a Solution


My solutions are higher then the answers given. When i calculated initial velocity (for being shot out of the cannon?) i got 17.7 m/s. that was using d=30m, g=9.81 divided by sin 2(35). Using that number i got the acceleration to be 5.22m/s, for that one i believe the answer is around 52 m/s. I don't know exactly how to get the velocity at the landing cushion.

Any help is much appreciated!
 
Physics news on Phys.org
The cannon barrel is only 3.0 meters long.

You used 30 meters to find the accelerstion.
 
alright, using 3m as the range for the range equation i got an initial velocity of 5.8m/s, but that got me an even smaller acceleration.
 
Assuming that v0 = 17.7 m/s is correct (and it appears that it is) then to find the acceleration experienced by the stunt man while he id in the cannon, use:

v02 = 2 acannon Δxcannon.

For this part, use 3.0 meters. (You apparently used 30 meters.)