What Are the Work Function Limits of the Metal in Photon Emission?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
ProPatto16
Messages
323
Reaction score
0

Homework Statement


hypothetical one electron searsium element. n=-20eV, n2=-10eV, n3=-5eV, n4=-2eV. photon emission n3>n2 and n3>n1 will eject photoelectrons from unkown metal, but photon emitted from n4>n3 will not. what are the limits (max and min values) of work function of the metal.

The Attempt at a Solution



photon emitted will have energy of 3eV. which is 4.806*10-19 J. which equates to frequency of 7.25*1014 Hz.

work function = hf0 where f0 is minimum freq required to emit electron which is what we found.
so work function = 7.25*1014 x 6.626*10-34
= 4.806*10-19

so the work function of the metal is 3eV. but how is there a max and a min?
 
Physics news on Phys.org
since the minimum is 3eV cause that's what's required to emit a photo and drop from n4 to n3. and the max must be the same cause there's only the one possible energy it can be?