sorry i cannot upload the word file since it's larger than 300kb...
below is my discussion. please have a look of it and give me some advices! thank you!
Discussion
Change of angle
30°
The height of the slope is:
sin30°*0.47=0.235 Metres
PE=0.019464*9.8*0.235
PE=0.0448J
KE=PE=1/2 〖mv〗^2
v=2.146 m/s
The average time for the toy car to hit the ground of 5 attempts is 0.484 sec
The length of the slope is 0.47m
speed=d/t
speed=0.971 m/s
45°
The height of the slope is:
sin45°*0.47=0.332 Metres
PE=mgh
PE=0.0633J
PE=KE=1/2 〖mv〗^2
v=2.551 m/s
The average time for the toy car to hit the ground of 5 attempts is 0.356 sec
The length of the slope is 0.47m
speed=d/t
speed=1.3202 m/s
60°
The height of the slope is:
sin60°*0.47=0.407 Metres
PE=mgh
PE=0.0776J
KE=PE=1/2 〖mv〗^2
v=2.824 m/s
The average time for the toy car to hit the ground of 5 attempts is 0.294 sec
The length of the slope is 0.47m
speed=d/t
speed=1.5986 m/s
Angles 30° 45° 60°
Velocity (m/s) 2.146 2.551 2.824
Speed (m/s) 0.971 1.3202 1.5986
Potential energy (J) 0.0448 0.0633 0.0776
The above table shows the velocity and speed of the toy car sliding from different angle of slopes. It indicates that as the angle of slope increased, which increase the height of starting point of the car, the velocity, speed and potential energy and kinetic energy of the toy car increased too.
Force on the slope
30°
mgsinθ=0.019464*9.8*sin30°=0.09537N
mgcosθ=0.019464*9.8*cos30°=0.1651919209N
mg=0.1907472
45°
mgsinθ=0.019464*9.8*sin45°=0.1348786386
mgcosθ=0.019464*9.8*cos45°=0.1348786386
mg=0.1907472
60°
mgsinθ=0.019464*9.8*sin60°=0.1651919209
mgcosθ=0.019464*9.8*cos45°=0.0953736
mg=0.1907472
Change of materials
Paper
According to the result recorded, the toy car takes 0.484 seconds to hit the ground when the surface of slope is made of paper.
speed=d/t
speed=0.9711m/s
Polyester fibre
According to the result recorded, the toy car takes 0.434 seconds to hit the ground when the surface of slope is made of polyester fibre.
speed=d/t
speed=1.0829m/s
Plastic
According to the result recorded, the toy car takes 0.454 seconds to hit the ground when the surface of slope is made of plastic.
speed=d/t
speed=1.0352m/s
Fabric
According to the result recorded, the toy car takes 0.422 seconds to hit the ground when the surface of slope is made of fabric.
speed=d/t
speed=1.1137m/s
Materials Paper Polyester fibre Plastic Fabric
Speed (m/s) 0.9711 1.0829 1.0352 1.1137
The table above shows the speed of the toy car sliding down a 30° slope covered by different materials. On a slope that covered by fabric, the toy has the highest speed, which indicates that fabric has the least friction against the plastic made wheels of the toy car.
Change of mass and momentum
Momentum before the collision with car 2
No mass
P=0.019464*2.146=0.0418 kg∙m/s
50g
P=(0.019464+0.05)*2.146=0.1491kg∙m/s
100g
P=(0.019464+0.1)*2.146=2.1878kg∙m/s
200g
P=(0.019464+0.2)*2.146=0.4710kg∙m/s