What is the constant force exerted on a ball by a wall during a collision?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 3K views
mortho
Messages
99
Reaction score
0

Homework Statement


A 5.00 kg ball strikes a wall with a velocity of 6.0 m/s to the left. The ball bounces off with a velocity of 5.0 m/s to the right. If the ball is in contact with the wall for 0.30 s, what is the constant force exerted on the ball by the wall?



Homework Equations



f=p/t

The Attempt at a Solution



Ok so i found p which i did mv or (5)(11) then plugged it to p/t and did 55/0.30 and got 183.3 N to the right...is that correct?

Thanks!
 
Physics news on Phys.org
Initial momentum is 5*-6=-30 kgms^-1

Final momentum is 5*+5=+25kgms^-1

what is the change in momentum? how does Newton's 2nd law apply?
 
oh...so 5 **Net force on an object is equal to its rate change of momentum.
 
but that's such a small number is that possible??
 
mortho said:
Net force on an object is equal to its rate change of momentum.
YesThe change in momentum=Final-Initial=25-(-30)=55kgms^-1

and by Newton's 2nd law:F=55/0.3

so you are correct.