What is the de Broglie Wavelength of a Running Fullback?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 27K views
grapejellypie
Messages
13
Reaction score
0

Homework Statement


A 220lb fullback runs the 40-yd dash at a speed of 19.6 ± 0.1 mi/h. What is he de Broglie wavelength (in meters)?


Homework Equations


de Broglie Wavelength: λ=h/(mu), where λ=wavelength, h=6.626 x 10^(-34) kgm^2)/s, m=mass (kg), and u= speed


The Attempt at a Solution


u=19.6 m/s x (1m / 0.6214mi) x (3600s / 1h) = 113550 m/s

m= 220lb x (0.4536kg/ 1lb) = 99.792kg

λ= [6.626 x 10^(-34) kgm^2)/s] / [99.792kg x 113550 m/s]
=5.847 x 10^-41 m (MY ANSWER)

The answer in the back of the book is 7.6 x 10^-37 m
 
Physics news on Phys.org