What Is the Empirical Formula of Chlorine Oxide?

  • Thread starter Thread starter DarkPhoenix
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Formula
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
DarkPhoenix
Messages
10
Reaction score
1

Homework Statement



An oxide of chlorine was analysed. A 0.366 g sample was found to contain 0.224 g of oxygen.

Calculate the empirical formula of this oxide.


The Attempt at a Solution



Cl = 0.366/35.5 = 0.10

O = 0.224/16 = 0.014
 
Physics news on Phys.org
The mass of chlorine is not 0.366 it's 0.366-0.224=0.142