What is the final velocity of the golf ball before it lands?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 4K views
fedora
Messages
1
Reaction score
0
A golfer hits a shot to a green that is elevated 3.00 m above the point where the ball is struck. The ball leaves the club at a speed of 17.1 m/s at an angle of 52.0˚ above the horizontal. It rises to its maximum height and then falls down to the green. Ignoring air resistance, find the speed of the ball just before it lands.

Initial velocity = 17.1sin52=17.1 x 0.788
=13.47 m/s.

max height = 9.81

v^2=u^2 + 2as

v^2=0+2*9.81*6.25

v= 11.07 m/s

My answer is wrong.
 
Physics news on Phys.org
fedora said:
A golfer hits a shot to a green that is elevated 3.00 m above the point where the ball is struck. The ball leaves the club at a speed of 17.1 m/s at an angle of 52.0˚ above the horizontal. It rises to its maximum height and then falls down to the green. Ignoring air resistance, find the speed of the ball just before it lands.

Initial velocity = 17.1sin52=17.1 x 0.788
=13.47 m/s.

max height = 9.81

v^2=u^2 + 2as

v^2=0+2*9.81*6.25

v= 11.07 m/s

My answer is wrong.
looks like you calculated max height as 9.25 not 9.81.
An extra step, but you correctly got the y component of the velocity. What about the x component?