What is the length of the can above the water level?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 3K views
rhodium
Messages
9
Reaction score
0
Hi everyone,

I hope you can help me out with this question as my exam is tomorow.

Homework Statement



A 355 mL soda can with diameter=6.2 cm has a mass of 20g. If it is half full with water, and it is floating upright on water, what length of the can is abover the water level?


Homework Equations


[tex]\rho[/tex] = m/V

F of buoyancy = [tex]\rho[/tex] of fluid*V of fluid displaced*g = [tex]\rho[/tex] of object*V of object*g

Since V= Area*height, and the area is the same, then the Area cancel out and we are left with:
[tex]\rho[/tex] of fluid*h of fluid displaced = [tex]\rho[/tex] of object*h of object

Isolating for height of fluid displaced

height of fluid displaced = [tex]\rho[/tex] of object*h of object/[tex]\rho[/tex] of fluid


[tex]\rho[/tex] is density


so height above water level = (H of object) - (H of fluid displaced)

The Attempt at a Solution



m of object = 0.02 kg + (355 mL/2)(1 g/1 mL)
= 177.52 g

density of object = m of object/ volume
= 0.17752 kg / 0.000355 m^3
= 500 kg/m^3

h =V / ([tex]\pi[/tex] * radius^2)
= 11.76 cm
= 0.1176 m

Now, subbing into the buoyancy eqation:

height of fluid displaced = ([tex]\rho[/tex] of object) (h of object) / ([tex]\rho[/tex] of fluid)
= (50)(0.1176 )/1000
= 0.0588 m

height above water level = (H of object) - (H of fluid displaced)
= 0.1176 -0.0588
= 5.88 cm

The answer is 5.2 cm.
 
Physics news on Phys.org
rhodium said:
m of object = 0.02 kg + (355 mL/2)(1 g/1 mL)
= 177.52 g
Recheck your arithmetic.
 
hey,

God...Thank you sooo much. It took me a while to notice it actually. :)
 
i got a similar problem with fluid dynamics , i got a test later in the week haven't been prepped for it at all just been handed some sheets wondering if anyone could help with an example i have got , as it will help me see what i need to do for future reference
thanks in advance




QUESTION

A cube of 0.25m length sides which has a weight of 50N is immersed in a tank of fluid .

If the specific gravity of the fluid is 0.8, calculate
a) the density of the cube material
b) the density of the fluid
c) the resultant up-thrust of the cube


ATTEMPTS

w=mg
50=mg
50/0.8 = m
m = 62.5 kg

p=m/v
p=62.5/0.25x0.25x0.25
p=4000 kg/m3




Thats all i can manage i haven't really been taught this yet so any help would be appreciated
 
Hey,

I'll try to help with what I know.

It might help you to know this:

specific gravity of a fluid = density of fluid/density of water.