What Is the Magnitude of the Particle's Acceleration When Velocity Is Zero?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 10K views
Ammar w
Messages
28
Reaction score
0

Homework Statement


A particle moving along the x-axis has a position given by
x = 24t - 2.0t3 m, where t is
measured in s. What is the magnitude of the acceleration of the particle at the instant
when its velocity is zero?

Homework Equations



v=dx/dt

a=dv/dt=d2x/dt2

The Attempt at a Solution



v = dx/dt = 24 - 6t2 = 0 =>t2 = 4 => t= ± 2

a = dv/dt = d2x/dt2 = -12t

=> a = -12 (2) = -24 m/s2

or a = -12(-2) = 24 m/s2

----------
the right answer is a = 24 m/s2
but why??
 
Physics news on Phys.org
Time cannot be negative so your second solution, although meaningful in a mathematical sense, can be discarded. But this observation not withstanding, the problem asks for the magnitude of the acceleration.
 
PhanthomJay said:
Time cannot be negative so your second solution, although meaningful in a mathematical sense, can be discarded. But this observation not withstanding, the problem asks for the magnitude of the acceleration.


Yes, that's it.
Thank you.
the magnitude is 24 whether time = 2 or -2.